Undervisningsbeskrivelser

Herunder finder du pt. undervisningsbeskrivelser (UVB) for de fag, der blev afsluttet i terminen maj/juni 2016. UVB’erne er gemt i PDF format, og åbnes i en ny fane ved at klikke på de blå links nedenfor.

Undervisningsbeskrivelser Nykøbing


16hh1a

 

 

16hh1b

16hh1b – Matematik C (Karen-Anne Herdahl)

16hh1b – Samfundsfag C (Jens Nielsen Piper)

 

16hh1c

 

 

16hh1d

16hh1d – Matematik C (Anders Dam Lind)

16hh1d – Samfundsfag C (Jens Nielsen Piper)

 

16hh2a

16hh2a – Afsætning B (Christa Skafte)

16hh2a – Erhvervscase (Christa Skafte & Jonas Hansen)

16hh2a – Matematik B (Karen-Anne Herdahl)

 

16hh2b

16hh2b – Erhvervscase (Bjørn Nordahl Eriksen & Jonas Hansen)

16hh2b – Kulturforståelse C (Ann Lund Rasmussen)

16hh2b – Virksomhedsøkonomi B (Jonas Hansen)

 

16hh2c

16hh2c – Erhvervscase (Karsten Pagh & Marianne Stille)

16hh2c – Innovation C (Karsten Pagh)

16hh2c – International økonomi B (Sander Gunther)

16hh2c – Matematik B (Flemming Ravn)

16hh2c – Tysk B (Betina Rohrbeck)

 

16hh2d

16hh2d – International økonomi B (Jeanette Lillethorup Mahs)

16hh2d – Matematik B (Flemming Ravn)

16hh2d – Psykologi C (Maria Sibo)

 

16hh2e

16hh2e – Erhvervscase (Bjørn Nordahl Eriksen & Anders Dam Lind)

16hh2e – International økonomi B (Sander Gunther)

16hh2e – Psykologi C (Maria Sibo)

 

16hh3a

16hh3a – Dansk A (Rasmus Hviid Nielsen)

16hh3a – Engelsk A (Peter Olesen)

16hh3a – Erhvervsret C (Lars Juel Andersen)

16hh3a – Samtidshistorie B (Maria Langdahl)

16hh3a – Virksomhedsøkonomi A (Jonas Hansen)

DIO (16hh3a, 16hh3c & 16hh3d)

 

16hh3b

16hh3b – Afsætning A (Christa Skafte)

16hh3b – Dansk A (Kim Elgaard Andersen)

16hh3b – Engelsk A (Janus Bødker)

16hh3b – Erhvervsret C (Lars Juel Andersen)

16hh3b – International økonomi A (Mark Møller)

16hh3b – Samtidshistorie B (Maria Sibo)

DIO (16hh3b)

 

16hh3c

16hh3c – Afsætning A (Jannie Bojesen & Bjørn Nordahl Eriksen)

16hh3c – Dansk A (Maria Langdahl)

16hh3c – Engelsk A (Elisabeth Andersen)

16hh3c – Erhvervsret C (Lars Juel Andersen)

16hh3c – Samtidshistorie B (Peter Olesen)

16hh3c – Virksomhedsøkonomi A (Anders Dam Lind)

DIO (16hh3a, 16hh3c & 16hh3d)

 

16hh3d

16hh3d-afsa – Afsætning A (Bjørn Nordahl Eriksen)

16hh3d – Dansk A (Kim Elgaard Andersen)

16hh3d – Engelsk A (Peter Olesen)

16hh3d – Erhvervsret C (Lars Juel Andersen)

16hh3d – Samtidshistorie B (Maria Sibo)

16hh3d – Virksomhedsøkonomi A (Jonas Hansen)

DIO (16hh3a, 16hh3c & 16hh3d)

 

Valgfag

16hhtv20ty – Tysk B (Betina Rohrbeck)

16hhtv22sp – Spansk A (Brian Malmberg)

16hhtv25ma – Matematik B (Niels Erik Frost)

16hhtv27ma – Matematik B (Karen-Anne Herdahl)

16hh3-iøa – International økonomi A (Jens Nielsen Piper)

16hhtv31sp – Spansk A (Brian Malmberg)

16hhtv33ma – Matematik A (Karen-Anne Herdahl)

16hhtv34ty – Tysk A (Betina Rohrbeck)

16hhtv36kub – Kulturforståelse B (Ann Lund Rasmussen)

16hhtv40in – Innovation C (Karsten Pagh)

16hhtv42ps – Psykologi C (Maria Sibo)

16hhtv43ps – Psykologi C (Maria Sibo)

16hhtv44me – Mediefag C (Kim Elgaard Andersen)

16hhtv45mk – Markedskommunikation C (Christa Skafte)

16hhtv46fi – Finansiering C (Anders Dam Lind)

16hhtv47fi – Finansiering C (Jonas Hansen)

16hhtv48or – Organisation C (Maria Sibo)

16hhtv49ku – Kulturforståelse C (Ann Lund Rasmussen)

 

EUX

 

162euxsf4dh

162euxsf4dh – Dansk A (Pernille Møllnitz)

162euxsf4dh – Engelsk B (Pernille Møllnitz)

162euxsf4dh – Erhvervsret C (Mads Lynggaard)

162euxsf4dh – IT B (Jesper Troelsgaard)

162euxsf4dh – Kulturforståelse C (Elsebeth Dalby)

 

162euxsf4ko

162euxsf4ko – Dansk A (Pernille Møllnitz)

162euxsf4ko – Engelsk B (Pernille Møllnitz)

162euxsf4ko – Erhvervsret C (Lars Juel Andersen)

162euxsf4ko – IT B (Jesper Troelsgaard)

162euxsf4ko – Kulturforståelse C (Elsebeth Dalby)

 

Valgfag

162euxvf4afs – Afsætning B (Mads Lynggaard)

162euxvf4mat – Matematik B (Niels Erik Frost)

162euxvf4VØ1 – Virksomhedsøkonomi B (Kristina Hansen)

162euxvf4VØ2 – Virksomhedsøkonomi B (Kristina Hansen)